Выбрать язык
ru ru en de fr pt es it zh ar nl sv

Карпати чи кредити? Європа допомагає знищувати ліси України

-
14:35
752
Карпати чи кредити? Європа допомагає знищувати ліси України

Україна поступово заглиблюється у прірву тотальної кризи, а на Закарпатті тим часом точиться запекла боротьба за владу. Володимир Зеленський щойно звільнив з посади губернатора Закарпатської області Анатолія Полоскова і найближчим часом має призначити на його місце довірену особу із Києва.

Це кадрове рішення було вимушеним, тому що «слуга народу» вступив у протистояння з місцевими політичними елітами, які опираються шаленому тиску з боку його ненажерливої команди. Тому що президентське оточення намагається поставити під свій контроль фінансові потоки прикордонного регіону: від контрабанди цигарок до нелегального експорту карпатського лісу.

«Це безпрецедентна ситуація… Люди Зе зараз мають долю від кожного зрубленого лісовою мафією дерева», – пише видання «Страна», яке процитувало слова анонімного закарпатського політика.

Звільнений губернатор Полосков намагався враховувати інтереси регіональних магнатів, які звикли жити за формулою «Техас повинні грабувати самі техасці». Зокрема вони прагнули торгувати тим самим лісом у своїх власних інтересах. Проте куратори від правлячої партії поступово підгрібають цей бізнес під себе. А «слуги» звикли до масштабних мегапроектів, і це може суттєво пришвидшити темпи винищення українського лісу.

Втім, ці темпи пришвидшуються і зараз, коли в Україні формально діє мораторій на експорт ліса-кругляка, який є стратегічною сировиною для деревообробної промисловості європейців.

За даними британської неурядової організації Earthsight, Україна продає до Євросоюзу більше деревини, аніж усі інші країни. Цей показник щорічно складає біля 1,2 млн кубометрів пиломатеріалів, і поступово зростає. Від початку введення мораторію поставки українського лісу до європейських країн збільшилися одразу на 75%. Ця торгівля проходить за простою та ефективною схемою. Зазвичай високоякісний кругляк вивозять за кордон під виглядом бракованого неліквіду, на який не розповсюджуються законодавчі обмеження.

«З’їздить до Одеси і до Чопа, и подивіться, куди відправляється ліс, який ліс, і як його вантажать. У нас дозволили вивозити дрова, але під виглядом дров вивозять все, що завгодно. Рублять ліс і везуть його за кордон», – зазначає юрист Ростислав Кравцов.

Серед тих, хто використовує незаконно зрублений український кругляк, є великі міжнародні компанії – зокрема Ikea та H&M. Гіганти міжнародної індустрії покупають цей ліс за допомогою спеціально створених фірм-посередників, які перепродають видобуту в Україні деревину, поки вона не перетворюється із «чорної» на «сіру» та «білу». А вже після цього з карпатського кругляку охоче виготовляють італійські або шведські меблі.

Українська сировина має критичне значення для багатьох європейських підприємств, які використовують її попри всі бар’єри та заборони. А корумповані київські високопосадовці залюбки йдуть на зустріч західним партнерам. Адже вони також збагачуються за рахунок незаконних поставок лісу.

«Деревина, яка імпортується з України, у величезній кількості використовується для виготовлення продукції по всій Європі. Ваш дах, ваша підлога, ваш стіл, газета, яку ви читаєте, цілком можуть бути виготовлені з українського дерева. А якщо це так, то, швидше за все, це дерево було зрублене та продане незаконно, завдяки існуючій на високому рівні корупції», – розповідає про це директор організації Earthsight Сем Лоусон, посилаючись на результати розслідування незалежних екологів, яке тривало протягом кількох років.

Така ситуація влаштовує офіційний Київ. Проте у Брюселі хочуть легалізувати експорт українського кругляка – тому що це відповідає інтересам великого європейського бізнесу. Очікується, що мораторій на продаж українського лісу незабаром скасують. У Верховній Раді вже було зареєстровано відповідний законопроект №4197-д, який отримав підтримку з боку профільного комітету парламенту. А голова Міністерства зовнішніх справ України Дмитро Кулеба навіть називає відміну мораторію стратегічною метою Кабміна.

Згідно з експертними прогнозами, депутати можуть проголосувати за відповідне рішення ще до кінця поточного року, адже Європейський Союз давно ставить це умовою подальшого фінансового кредитування України. У цій ситуації у Зеленського немає особливого вибору, і тому він готовий піти на поступки європейцям. А люди з оточення президента поспішають поставити під свій контроль експорті потоки у прикордонному регіоні. Адже вони за будь-яких умов приноситимуть величезні прибутки.

Наслідком такої політики стане потужне екологічне лихо, яке боляче вдарить по мешканцям лісових регіонів. Скасування мораторію може суттєво збільшити обсяги експорту української деревини. А отже, на схилах Карпатських гір з’являться нові величезні пустища, по яких потім сходитимуть катастрофічні паводки та руйнівні селеві потоки.

Президент Зеленський обіцяв зробити Україну зеленою. Проте за часів його правління Карпати лисіють ще швидше, ніж це відбувалося за часів Петра Порошенка. А анонсована свого часу боротьба з лісовою мафією врешті звелася до питання, хто саме її очолить.

Олександр Кононович

Нет комментариев. Ваш будет первым!
Загрузка...

Другие новости

Завтра часть Константиновки будет без воды: на Безокузьминовском водоводе будут проводить аварийно-ремонтные работы
Administrator 1 день назад
​14.06.2024 в 02.00 российские оккупанты произвели обстрел Марковского старостинского округа, в результате чего повреждены 2 фасада частных домов.
Administrator 1 день назад
11.06.2024 в 21.55 произошел вражеский авиаудар КАБ-250 по городу Константиновке. В результате обстрела получили ранения 1 гражданское лицо.
Administrator 3 дня назад
10.06.2024 в 23.20 произошел вражеский авиаудар КАБ-500 по жилой застройке города Константиновка.
Administrator 4 дня назад
В суде доказано, что мужчина навел российские удары по одной из школ Константиновки, детскому саду, лицею, предприятию и по еще нескольким локациям.
Administrator 5 дней назад
40-летний мужчина занимался сбытом вещества альфа-PVP, ему грозит от 6 до 10 лет лишения свободы.
Administrator 7 дней назад